زبان اگزم چطور به آزمون TPO شما نمره می دهد؟

۱۳۹۸/۰۶/۳۱

نمره دهی آزمون تافل TPOبرای نمره دهی بخش های Reading و Listening آزمون تافل iBT، کتاب ها و نرم افزار های مختلف سیستم های نمره دهی متعددی ارائه می کنند. با توجه به اینکه احتمالاً ETS برای هر آزمون تافل یک جدول جداگانه ارائه می کند، در نظر گرفتن یک جدول برای همه آزمون های TPO ایده آل نیست. اما متاسفانه با توجه به اینکه جدول مخصوص هر آزمون TPO در دسترس نیست، تنها راهی که باقی می ماند این است که از یکی از همین جدول های موجود برای نمره دهی به همه آزمون های TPO استفاده کنیم.

مشکل نمره دهی نرم افزار های چینی

اگر از نرم افزار های چینی TPO استفاده می کنید، لطفاً توجه داشته باشید که نمره این نرم افزار ها همواره دچار مشکلاتی هست. مثلاً در سوال های Summary در Reading تافل، شما باید برای دو پاسخ صحیح یک نمره کسب کنید، اما این نرم افزار ها به شما فقط زمانی نمره می دهند که هر سه گزینه را درست انتخاب کنید. به طور عجیبی حتی اگر ترتیب انتخاب گزینه ها مطابق نرم افزار نباشد، شما باز هم هیچ نمره ای نخواهید گرفت. مثلا اگر پاسخ ABC است و شما ACB انتخاب کنید، هیچ نمره ای نمی گیرید. این در حالیست که در آزمون TOEFL، ترتیب انتخاب گزینه های Summary تاثیری در نمره شما ندارد و شما باید در هر صورت اگر گزینه های صحیح را انتخاب کنید، نمره تان را بگیرید. در زبان اگزم این مشکل را حل کرده ایم.

یکی دیگر از ایراد های نرم افزار TPO چینی این است که این نرم افزارها گاهی مواقع پاسخ شما به سوال های آخر لیسنینگ را در نمره دهی در نظر نمی گیرند و اصلاٌ گاهی وقتی به report آزمون تان نگاه می کنید به نظر می رسد به سوال آخر پاسخ نداده اید، در حالی که شما در آزمون به آن پاسخ داده بودید. در زبان اگزم چنین مشکلاتی را نخواهید داشت. 

جدول محاسبه نمره TPO در زبان اگزم

در جدول زیر نحوه تبدیل و محاسبه نمره بخش های Reading و Listening آزمون های TPO در زبان اگزم را مشاهده می کنید. در این جدول، منظور از Points on TPO امتیازی است که شما در آزمون TPO کسب کرده اید. بعضی از سوال های بخش ریدینگ بیش از یک نمره دارند و مثلاً اگر در سوال های Summary ریدینگ هر سه گزینه را درست انتخاب کنید، دو امتیاز خواهید گرفت. این امتیاز ها در زبان اگزم به طور خودکار محاسبه می شوند و در نمره نهایی شما اعمال می شود. در جدول زیر منظور از TOEFL Score نمره ای است که شما برای هر امتیاز مشخص دریافت می کنید. 

 

محاسبه نمره آزمون تافل TPO زبان اگزمالبته در ریدینگ هایی که تعداد امتیاز های قابل کسب کمتر از 45 است، نحوه محاسبه کمی متفاوت است و مثلاً اگر حداکثر امتیاز ممکن 44 باشد، شما با گرفتن همان 44 امتیاز هم نمره کامل را کسب خواهید کرد. 

در زبان اگزم، ما پیوسته در حال بروز رسانی اطلاعات سایت هستیم. در حال حاضر آزمون تافل دچار تغییراتی شده است و تعداد سوال های لیسنینگ و ریدینگ و در نتیجه امتیاز قابل کسب در این بخش ها را دستخوش تغییراتی کرده است. با انتشار نسخه جدید آزمون TPO که با تافل جدید همخوانی دارد، تیم زبان اگزم در اولین فرصت سیستم نمره دهی جدیدی برای آزمون ها آماده خواهد کرد.